Pralki
Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez prania, które stało się jedną z podstawowych czynności w naszych domach. Awaria pralki to ogromny problem powodujący piętrzące się sterty brudnych ubrań.
Jeżeli Twoja pralka odmówiła współpracy – nie martw się, pomożemy!
Pamiętaj również o regularnym serwisowaniu i odkamienianiu swojego sprzętu, co przedłuży jego żywotność i spowoduje, że Twoje pranie będzie zawsze czyste, higieniczne i świeże. Profesjonalne środki do konserwacji pralek znajdziesz w naszym sklepie.
Nasi serwisanci to osoby posiadające rozległe doświadczenie we wsparciu większości producentów pralek na rynku. Między innymi Bosch, Amica, Samsung, Siemens, Teka, Beko, Whirpool, LG, Candy, Hotpoint Ariston, AEG, IKEA, Sharp, Hoover, Indesit, Elektrolux, Gorenje, Bomann, Mastercook, Miele, Zanussi.
Gwarantujemy kompleksowe podejście do napraw. Przyjedziemy, zdiagnozujemy problem i jeśli będzie to możliwe – naprawimy sprzęt od ręki, tego samego dnia. Posiadamy przy sobie kilkadziesiąt najpopularniejszych części zamiennych. Sporadycznie musimy zamówić część u producenta i umówić drugą wizytę w odstępie 2 dni.
Najczęstsze problemy
W każdym domu zdarzają się awarie – czy to problemy z cieknącym kranem, niedziałającą żarówką czy zepsutą pralką. Gdy szwankuje Twoja pralka, niestety rzadko kiedy będziesz mógł poradzić sobie sam. Pomoże Ci nasz serwis pralek, jednak wstępną diagnozę możesz postawić sam, aby zwiększyć szansę na naprawę już przy pierwszej wizycie. Dowiedz się, jakie są objawy najczęściej występujących usterek pralki i co może być ich przyczyną.
Pralka skacze
Skacząca, wibrująca lub przemieszczająca się pralka jest jedną z najczęstszych awarii. Zwykle przyczyną takiego zachowania nowego urządzenia jest jego nieprawidłowe wypoziomowanie, regulacja nóżek lub niecałkowity demontaż śrub zabezpieczających. Jeśli problem dotyczy starszej pralki, która na dodatek w czasie pracy wydaje świszczące lub trące dźwięki – prawdopodobnie zostały uszkodzone łożyska. W niektórych modelach pralek wystarczy wymienić same łożyska, jednak w innych konieczna jest wymiana całego zespołu okołobębnowego – w takim przypadku niestety naprawa może okazać się nieopłacalna. Problemem mogą okazać się też uszkodzone amortyzatory lub rozciągnięte sprężyny zawieszenia bębna, a także po prostu przeładowanie bębna pralki. Pełną diagnozę możemy wykonać na miejscu.
Pralka nie odprowadza wody
Gdy pralka po skończonym cyklu prania nie odprowadza brudnej wody, najprostszą przyczyną może być zapchany filtr. Zdarza się też, że pompa odpływowa jest zablokowana, zakamieniona lub uszkodzona. Zatkać może się również wąż odpływowy. Często w przypadku takiej awarii wystarczy przeczyszczenie filtra, węża lub pompy, ale czasem konieczna może być wymiana pompy spustowej. Kolejną możliwą przyczyną zalegania wody w pralce jest wyrobiony wąż połączeniowy bęben – pompa, który powinien zapobiegać cofaniu się brudnej wody z powrotem do bębna.
Pralka nie nabiera wody
Pralka niepobierająca wody jest kolejnym częstym kłopotem klientów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy otwarty jest zawór wody oraz czy wąż dopływowy doprowadzający wodę do pralki nie jest uszkodzony ani zagięty. Jeśli wykluczysz te przyczyny, to prawdopodobnie problem leży w urządzeniu, czyli pralce. Należy najpierw sprawdzić, czy drzwi pralki są zamknięte. Jeśli tak, to przyczyną awarii może być wadliwy elektrozawór (np. aquastop) nie doprowadzający wody do pralki, warto sprawdzić również hydrostat i przepływomierz – elementy odpowiadające za poziom wody w pralce. Inną przyczyną może być zablokowana lub uszkodzona pompa spustowa – nieodprowadzana woda może powodować nieprawidłowe wykonywanie się kolejnych etapów programu.
Pralka pomija etapy
Jak wspomniano wyżej, blokowanie etapów programu może być spowodowane awarią pompy odprowadzającej wodę z pralki, a także zapchanym filtrem lub wężem odpływowym. Najczęstszą przyczyną jest jednak wada programatora – w niektórych przypadkach może być konieczna nawet wymiana modułu elektronicznego, co niestety stanowi dość duży koszt.
Pralka nie wiruje
Przyczyna takiego zachowania pralki może być różna i można ją wstępnie określić, znając chociażby wiek urządzenia. Jeśli posiadasz nowszą pralkę, najprostszą przyczyną może być przepełnienie bębna pralki, przez co zablokowany zostanie etap wirowania. Jeśli problem występuje tylko przy niektórych ustawieniach ilości obrotów – może to świadczyć o awarii programatora. Jeśli Twoja pralka należy do starszych modeli, a dodatkowo pracuje niemiarowo i jej pracy towarzyszy zapach spalenizny oraz charakterystyczny dźwięk – należy rozważyć zużycie szczotek silnika. Ten rodzaj awarii wymaga jak najszybszej diagnozy przez serwisanta, ponieważ może powodować dalsze uszkodzenia silnika i innych podzespołów urządzenia. Innymi przyczynami niewirowania pralki może być zapchany filtr, ciało obce blokujące bęben lub zerwany pasek napędowy.
Cieknąca pralka
Najczęstszą przyczyną cieknącej pralki jest wadliwy fartuch, czyli gumowy kołnierz, który widzisz po otwarciu drzwiczek pralki. Uszkodzony kołnierz możesz zdiagnozować sam, jednak do jego wymiany konieczne będą umiejętności serwisantów. Kolejną przyczyną cieknącej pralki jest uszkodzony wąż lub zawór – to również możesz zweryfikować samodzielnie, a usterki powinieneś zgłosić hydraulikowi. Awarii ulec może również pompa odpływowa, simmering, łożyska, wąż odpływowy lub wąż bęben-pompa. Problem może być również spowodowany nieszczelnym zbiornikiem lub elektrozaworem.
Pralka się nie włącza
Jeśli Twoja pralka się nie uruchamia, w pierwszej kolejności warto sprawdzić gniazdko elektryczne, do którego jest ona podłączona. Najłatwiej po prostu podłączyć do niego inne urządzenie i sprawdzić, czy działa poprawnie. Jeśli gniazdko jest sprawne, przyczyną może okazać się wada kabla zasilającego lub wtyczki. Warto sprawdzić również działanie przycisku włączającego pralkę – przyczyną problemu może być uszkodzenie przycisku, jego poluzowane złącza lub połamana zębatka w pokrętle. Najprostszymi przyczynami tego, że pralka nie rozpoczyna cyklu, mogą być: zapchany filtr, osadzający się kamień lub niesprawna blokada drzwi – gdy drzwiczki nie są domknięte, pralka nie może rozpocząć cyklu. Mechaniczne uszkodzenie blokady możesz ocenić samodzielnie, jednak może się zdarzyć tak, że będzie ona uszkodzona elektrycznie. Kolejną przyczyną opisanego problemu w nowszych modelach pralek może być zbyt mały lub zbyt duży wsad. W najgorszym scenariuszu problem niereagującej pralki może okazać się spowodowany uszkodzeniem programatora. W takim przypadku konieczna może być jego wymiana. Jeśli pralka wykonuje cykl prania, jednak nie działa jej wyświetlacz – najczęściej będzie to skutkiem spalonego wyświetlacza, który należy wymienić.
Pralka nie podgrzewa wody
Przyczyną usterki polegającej na tym, że pralka nie grzeje wody, może być uszkodzenie grzałki. Możesz ocenić ją sam – niesprawna grzałka może być zakamieniona, mieć wyżłobienia lub czarny nalot. Wymiana grzałki jest prosta i niezbyt kosztowna. Uszkodzeniu może ulec również sam czujnik grzałki – w takiej sytuacji niemożliwe staje się przekazanie informacji o temperaturze wody do programatora, i tym samym – podgrzanie wody. Niesprawny czujnik należy wymienić. Kolejną przyczyną może być uszkodzony hydrostat – element przekazujący modułowi informację o poziomie wody w pralce. Jeśli informacje te są nieprawidłowe, grzałka może nie załączać się lub załączać w momencie, gdy w pralce nie będzie wody, co może spowodować jej uszkodzenie. Może się również okazać, że problem leży w uszkodzonym module elektronicznym – wtedy trzeba się liczyć z większymi kosztami.
Pralka brudzi ubrania
Zdarza się, że ubrania po praniu – zamiast być czyste – mają brzydkie zacieki lub plamy. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie musi być niesprawna pralka. Najczęściej problem spowodowany jest zbyt dużą ilością proszku dodanego do prania, ustawienie zbyt niskiej temperatury lub przeładowany bęben pralki, na skutek którego proszek niewłaściwie miesza się z wodą w bębnie. Jeśli wykluczysz te przyczyny, warto sprawdzić bęben pod kątem kamienia lub resztek proszku do prania – osadzający się kamień to skutek twardej wody, a łatwo się go pozbyć przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia pralek. Jeśli bęben Twojej pralki jest czysty, w dalszej kolejności powinieneś sprawdzić jej filtr i wąż odpływowy. Konserwacja filtra jest ważnym elementem eksploatacji pralki – jeśli nie jest regularnie sprawdzany i udrażniany, może dojść do jego zapchania, np. chusteczkami z nieopróżnionych kieszeni spodni. Może to skutkować pozostawieniem na pranych ubraniach ciemnych plam. Jeśli zaburzenia ubrań są rdzawe – może to świadczyć o nieprawidłowej konserwacji pralki. Ważne jest, by raz na jakiś czas czyścić elementy pralki, opróżniać filtr oraz stosować specjalne preparaty do czyszczenia pralki, nastawiając “puste” pranie. Jeśli często doświadczasz problemów z pralką, dobrze byłoby skorzystać z usługi konserwacji urządzenia przez serwisanta. Jeśli natomiast wykluczono niewłaściwą konserwację czy czyszczenie pralki, przyczyny można poszukać w simmeringu, czyli zużytych uszczelkach przy łożyskach osi bębna. Zabrudzenia na ubraniach będą wtedy przypominały smar. Takie uszkodzenie powoduje konieczność wymienienia uszczelek – zależnie od modelu pralki, samych lub z łożyskami. Czasem przyczyną brudnych ubrań może być też zbyt mała ilość wody pobrana przez pralkę.
Niedoprane ubrania
Kolejnym problemem związanym z praniem naszych ubrań może być ich niedopieranie. Najprostszą przyczyną jest nieskuteczny proszek lub płyn do prania – czasem wystarczy jego zamiana na inny. Jeśli Twoje ubrania są mocno zabrudzone, konieczne może okazać się również wybranie bardziej efektywnego programu lub wyższej temperatury. Przyczyną niedopierania ubrań może być także brudna albo zakamieniona pralka lub niewłaściwe odprowadzanie wody przez wąż odpływowy, co może być skutkiem jego zabrudzenia, zagięcia lub złego zamontowania. Często przyczyną niedopranych ubrań jest również brudny dozownik – niewypłukany proszek, jeśli nie zostanie wyczyszczony, w sprzyjających warunkach wilgoci może nawet gnić, podobnie jak zabrudzenia w fartuchu pralki. Zalegający w dozowniku proszek może powodować nie tylko brudzenie pranych ubrań, ale też zapychanie dozownika, przez co proszek czy płyn nie jest właściwie doprowadzany do bębna pralki. Z tego powodu ważne jest regularnie czyszczenie fartucha oraz dozownika.
Brzydki zapach z pralki
Nieprzyjemny zapach z pralki najczęściej spowodowany jest tym, że po skończonym praniu i opróżnieniu bębna zamykamy drzwiczki pralki. Tymczasem najlepiej jest zostawić drzwiczki przez jakiś czas otwarte po to, by wnętrze pralki się osuszyło. Zbierająca się w pralce wilgoć i pleśń może powodować nieprzyjemny zapach. Najlepiej wyjmować wyprane ubrania od razu po zakończeniu cyklu i zostawić otwarte drzwiczki aż do wywietrzenia bębna. Brudny dozownik również może powodować tego typu objawy. Inną przyczyną tego problemu jest cofanie się zapachu z kanalizacji – konieczne może być wtedy poprawienie instalacji syfonu.
Pralka kopie
Przebicia są problemem, który potocznie można określić jako “kopanie” przez prąd po dotknięciu pralki. Taki objaw nie musi być skutkiem awarii – przebicia często występują w starych pralkach. Zawsze warto jednak zachować ostrożność i sprawdzić, czy nasza pralka nie uległa uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest podłączenie pralki do gniazda, które nie posiada uziemienia – czyli gniazdka bez tzw. bolca. Jeśli nie masz dostępu do gniazdka z uziemieniem, najlepiej rozważyć jego montaż, a jeśli nie jest to możliwe – należy podłączyć pralkę do przedłużacza z bolcami. Kolejną przyczyną przebić może być uszkodzona izolacja elementów elektrycznych pralki – kondensatora, silnika, przewodów oraz włącznika urządzenia. Izolację można wymienić w serwisie – z uwagi na bezpieczeństwo, lepiej nie podejmować się tego samemu.
Zablokowany bęben
Jeśli słyszysz, że silnik pralki pracuje, jednak nie kręci się jej bęben – przyczyną może być uszkodzenie paska klinowego pralki, silnika lub koła pasowego. Koło pasowe z biegiem czasu może się wygiąć, pęknąć lub poluzować, natomiast w silniku napędowym zużyć się mogą łożyska lub szczotki węglowe. Jeśli pasek napędowy zostanie zerwany, co ma miejsce po jego przetarciu na skutek długiej eksploatacji, bęben automatycznie przestaje się obracać.
Głośna praca pralki
Najczęstszą przyczyną głośnej pracy urządzenia jest po prostu jego długoletnia eksploatacja. Zwykle głośna praca pralki towarzyszy innym usterkom, które mogą być spowodowane np. uszkodzonym elektrozaworem – wtedy hałas występuje podczas pobierania wody. Przyczyną mogą być również uszkodzone łożyska, koło pasowe, silnik lub pasek napędowy. Jeśli pralka pracuje głośno podczas wypompowywania wody, problem może być spowodowany zablokowaną lub zepsutą pompą odpływową. Najczęściej powodem jest ciało obce w pompie, ale może zdarzyć się również awaria silnika pompy, uszczelnienia wirnika lub samej pompy.
Problemy z drzwiami pralki
Częstymi problemami z drzwiami pralki jest ich poluzowanie, skrzypienie, zablokowanie lub niedomykanie się. Są to dość proste usterki, zwykle spowodowane zużytymi zawiasami drzwiczek, złą regulacją, niewłaściwą ilością smaru, uszkodzonym fartuchem, zamkiem lub blokadą drzwi. Zazwyczaj wystarczy po prostu wymienić wadliwy element. Rzadko problemy z drzwiami są objawem poważniejszej awarii, np. uszkodzonego modułu elektronicznego.
Pralka nie kończy prania
Przyczyną tego, że pralka nie kończy prania, może być uszkodzona grzałka, niewłaściwe podłączenie zaworu wody lub też niskie jej ciśnienie, które może być spowodowane różnego rodzaju nieszczelnościami.
Podsumowując, bardzo ważna w eksploatacji pralki jest jej regularna konserwacja – udrażnianie węży i filtra, czyszczenie dozownika, fartucha oraz bębna pralki i jej odkamienianie. Należy również pamiętać o optymalnym zapełnianiu bębna pralki w czasie prania oraz używaniu właściwych ilości detergentów. Zadbana i właściwie użytkowana pralka pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awarii, jeśli jednak się taka zdarzy – lepiej od razu zwrócić się do serwisu, którego specjalnością jest naprawa pralek. Próbując poradzić sobie z usterką samemu, można jeszcze bardziej zaszkodzić swojej pralce.
Kody błędów
Kiedy pralka wyświetla błąd wskazujący na awarię, napotkała problem podczas cyklu pracy. Producent w instrukcji urządzenia zwykle opisuje prawdopodobny problem lub wskazuje na konieczność zamówienia profesjonalnego serwisu. Najpopularniejsze kody błędów znajdziesz tutaj.