Telewizory

Nowoczesne telewizory w zasadzie nie pozostawiają pola do samodzielnej naprawy. Są po prostu zbyt skomplikowane. Dlatego w razie problemów z odbiornikiem TV, warto zwrócić się do serwisu PK-Serwis .pl .Firma działa na rynku od wielu lat, oferując serwis telewizorów LED, LCD oraz plazmowych.

Naprawa telewizorów zazwyczaj przerasta możliwości zwykłego użytkownika. Tym bardziej że produkowane obecnie telewizory wykazują wysoki stopień zaawansowania technologicznego. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze rodzaje awarii występujące w nowoczesnych telewizorach. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótkie kompendium wiedzy, w którym znajdziecie opis najczęstszych awarii tego typu sprzętu.

Najczęstsze problemy

Uszkodzone piksele

Jeden z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się użytkownicy telewizorów LCD, to uszkodzone piksele. Co prawda dotyczy to głównie starszych modeli, aczkolwiek sporadycznie może się również pojawiać w nowych telewizorach. Niedziałający piksel ma postać czarnej plamki. Zazwyczaj jest widoczny dopiero z bliska. Nazywany jest także martwym pikselem. Jego przeciwieństwo stanowią tzw. hot piksele. Są to miejsca na ekranie, w których obserwujemy zjawisko stałego świecenia konkretnego obszaru. Przeważnie jest to kolor biały, rzadziej czerwony lub zielony.

Awaria podświetlenia

Można powiedzieć, że jest to typowa usterka. Jej objawem jest charakterystyczne podświetlenie na kolor różowy lub mruganie. Jest to ściśle związane z lampami CCFL, które są używane do podświetlania matryc. Żywotność tych lamp wynosi nawet 10000 godzin. Nie jest to jednak standardem i zależy od konkretnego producenta. Wymiany tego typu lamp nie da się przeprowadzić samodzielnie. Konieczne jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy fachowca.

TV sam się wyłącza

Dosyć „ciekawą” usterką jest samoczynne włączanie i wyłączanie się telewizora. Tego typu awaria może niemiło zaskoczyć lub nieźle przestraszyć. Na pewno nie chodzi w tym przypadku o siły nieczyste. Przyczyny usterki mogą być dużo bardziej przyziemne. Bardzo często telewizor przechodzi w tzw. tryb stand by, kiedy dojdzie do awarii zasilacza. W przypadku niektórych modeli przyczyną jest uszkodzenie modułu T-Con lub element assy cover. W sytuacji niespodziewanego włączenia telewizora można również podejrzewać różnego rodzaju moduły. Wpływ na to może mieć także temperatura w pomieszczeniu. Utrzymująca się wilgoć oddziałuje na przyciski w odbiorniku lub zbiera się na stykach przycisków. Pracę telewizora mogą zakłócić porty podczerwieni z innych urządzeń jak telefony czy laptopy. W tym przypadku naprawa telewizorów polega na oddaniu sprzętu do profesjonalnego serwisu.

Zakłócenia obrazu

Często zdarza się, że oglądając telewizor, obserwujemy pojawienie się linii, szumów lub rozmazanego obrazu. Powodem tych zjawisk wcale nie musi być awaria telewizora. Niejednokrotnie zdarza się, że pracę odbiornika zakłóca inne urządzenie jak komputer, mikrofalówka, a nawet odkurzacz. Problem ten dotyczy przede wszystkim nieco starszych modeli telewizorów. Można spróbować po prostu wymienić kabel antenowy. Wina takiego stanu rzeczy może też leżeć po stronie dostawcy sygnału.

Problem ze sterowaniem pilotem

Bardzo często użytkownicy wskazują na awarię telewizora pomimo że problem dotyczy tylko pilota. Czasem wystarczy po prostu wymienić baterie lub całego pilota. Warto pamiętać, że łączność pilota z telewizorem może być zakłócana przez światło emitowane przed telewizorem. Standardowym problemem może być też awaria przycisków na pilocie. Bardzo często dotyczy ona intensywnie używanych przycisków (zmiana kanału, dźwięk).

Porady

Serwisowane marki