Zmywarki

Kiedyś przedmiot futurystycznych marzeń, później powód westchnień wielu kobiet, a obecnie zupełnie powszechny sprzęt w każdym nowoczesnym domu. Zmywarka, bo o niej mowa, to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie rodzinną imprezę, czy nawet większy obiad. Gdy zmywarka wykonuje ciężką pracę, my możemy sobie pozwolić na odrobinę odpoczynku lub rozmowy z poziomu sofy, a nie zlewozmywaka. Wygodna i… ciężka do zastąpienia. Dlatego gdy dochodzi do awarii, wpadamy w panikę. Poniżej wyjaśnimy, jaka może być przyczyna najczęstszych usterek.

Najczęstsze problemy

Brudne naczynia w zmywarce

Jeśli Twoja zmywarka nie myje prawidłowo naczyń, zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Jeśli po zakończonym programie mycia nie stwierdzisz wysokiej temperatury wody wydostającej się po otwarciu drzwi urządzenia, winna problemom może być niesprawna grzałka. Popularnym przypadkiem jest również zepsuty mechanizm zwalniania tabletki myjącej, niedrożne kanały spryskiwaczy, a sporadycznie również ich pęknięcie. To usterki mechaniczne, pamiętaj jednak również o tych będących efektem braku konserwacji. Czy filtr wody jest czysty i kompletny? Czy zmywarka posiada uzupełniony poziom soli i płynu nabłyszczającego, a na dnie zmywarki nie zalegają odpadki? Prawidłowa dbałość o bieżący stan zmywarki zapewni jej długotrwały żywot. Gdyby jednak awaria okazała się zbyt poważna, zadzwoń do naszego serwisu zmywarek. Naprawa pralek to nasza specjalność.

Zmywarka nie nabiera wody

Jeśli Twoja zmywarka nie nabiera świeżej wody, przyczyną problemów może być uszkodzony aquastop (elektrozawór, który otwiera drogę dla bieżącej wody z wodociągów). Przyczyną mogą być również inne funkcje oraz mechanizmy urządzenia i części odpowiedzialne za zakończenie poprzednich etapów programu, dlatego pełną przyczynę ustalamy po przybyciu na miejsce.

Drzwi zmywarki spadają na ziemię

Drzwi zmywarki zwykle blokowane są przed upadkiem na ziemię za pomocą odpowiednich linek (sznurka, który utrzymuje drzwi na stałej wysokości po otwarciu). Ich uszkodzenie powoduje opadanie drzwi na ziemię. Jeśli ponadto drzwi od razu spadają na ziemię bez żadnego oporu, uszkodzona może być sprężyna będąca swego rodzaju ogranicznikiem przed nagłym otwarciem się drzwi i powoduje dociskanie drzwi do urządzenia po zamknięciu.

Drzwi zmywarki nie zamykają się

Jeśli drzwi zmywarki nie domykają się, zmywarka nie reaguje na zamknięcie drzwi lub podczas pracy zauważalnie drzwi nie przylegają do urządzenia, uszkodzeniu mógł ulec zamek drzwi zmywarki lub bolec blokujący. Zwykle takie awarie wymagają dwóch wizyt u klienta, gdyż konieczne jest zamówienie zamka dedykowanego dla Państwa modelu urządzenia.

Zmywarka nie odprowadza wody

Jeśli zmywarka nie odprowadza wody, najczęściej kłopoty sprawia pompa spustowa, inaczej zwana pompą odpływową. Wielokrotnie jest ona niedrożna (zatkana) lub uszkodzona, a sporadycznie winna być może również elektronika urządzenia, w tym moduł elektroniczny stanowiący główny sterownik

Zmywarka nie uruchamia się

Jeśli Twoja zmywarka nie reaguje na włączenie, a na jej wyświetlaczu lub diodach nie objawia się żadna reakcja, możliwe jest uszkodzenie modułu sterującego, czyli programatora. Możliwy jest również brak napięcia w gniazdku. Warto sprawdzić, czy inne urządzenie podłączone do gniazdka pracuje prawidłowo – jeśli tak, zadzwoń do nas, aby umówić wizytę.

Kody błędów

Kiedy zmywarka wyświetla błąd wskazujący na awarię, napotkała problem podczas cyklu pracy. Producent w instrukcji urządzenia zwykle opisuje prawdopodobny problem lub wskazuje na konieczność zamówienia profesjonalnego serwisu zmywarek. Najpopularniejsze kody błędów znajdziesz tutaj.

Porady

Serwisowane marki